Jednym z najlepszych lecz niestety najbardziej niedocenionym i zaniedbanym sposobów na osiągnięcie swobody w mówieniu po angielsku jest właśnie pisanie w tym języku. Poniżej opisuję kilka z wielu korzyści płynących z regularnego pisania.
W swojej karierze często spotykałem ludzi, którzy mówili ‘ja nie chce ćwiczyć pisania, mnie zależy tylko na mówieniu’. Mam nadzieję, ze nikt z Was nie reprezentuje takiej postawy, gdyż można nią sobie bardzo zaszkodzić.
Trzeba mieć na uwadze, ze umiejętności językowe zazębiają się i tworzą jeden spójny system, w którym każdy element zależny jest od pracy pozostałych. Ćwicząc jedną umiejętność, korzystnie wpływamy na pozostałe
Celem tego artykułu jest przedstawienie Wam , drodzy czytelnicy jak wielki wpływ na nasze umiejętności mówienia, ma pisanie po angielsku.
Motywacja
Po pierwsze, pisanie daje nam namacalny dowód naszych postępów. Jeśli porównacie coś, co napisaliście dzisiaj z czymś, co napisaliście 3 miesiące temu, na pewno zauważycie, jak zmienił się Wasz styl, bogactwo użytych struktur, złożoność zdań, słownictwo jakiego używacie i wiele innych. Zauważalne postępy dadzą Wam zastrzyk solidenj motywacji do dalszej praktyki.
Bogactwo Wypowiedzi
Writing podobnie, jak speaking jest umiejętnością aktywną, co oznacza, że aktywnie tworzymy język, zamiast go po prostu odbierać. (w przeciwieństwie do słuchania, czy czytania). Pisanie, jest dużo wolniejszym procesem niż mówienie. Dzięki temu, mamy więcej czasu na zastanowienie się nad organizacją naszej wypowiedzi, doborem bardziej zaawansowanego słownictwa oraz bardziej rozbudowanych zdań. Pisząc regularnie, będziecie doskonalić wszystkie wyżej wymienione aspekty, co z kolie przełoży się na jakość waszych wypowiedzi - będą one bogatsze, a ich skonstruowanie zajmie nam o wiele mniej czasu.
Autokorekta
Pisząc jakikolwiek tekst, ciągle zastanawiamy się, czy dobrze użyliśmy danego słowa, czy struktura jest odpowiednia, czy wypowiedz ma logiczny sens itp. Dlatego właśnie, bardzo często piszemy ‘na brudno’ używając brudnopisów. Dzięki temu, efektem końcowym jest bardziej poprawna i dopracowana wypowiedź, a ponadto rozwijamy w sobie umiejętność świadomego oceniania siebie oraz korygowania swoich błędów – umiejętność, którą również możemy zaadoptować podczas mówienia.
Lepsza Gramatyka
Chcąc wzbogacić naszą pracę pisemną, używamy nie tylko ‘lepszej jakości’ słówek, ale również staramy się częściej używać bardziej zaawansowanych struktur gramatycznych. Podczas świadomego procesu pisania dokładnie analizujemy jaka struktura lub czas jest najbardziej odpowiednia dla konkretnej sytuacji, dzięki czemu lepiej rozumiemy ich zastosowanie i możemy przełożyć nasze wnioski na poprawność i różnorodność podczas wypowiedzi ustnych.
Wnioski
Podsumowując, pisanie po angielsku ma ogromny wpływ na nasze wypowiedzi, dzięki bardziej świadomej praktyce oraz rozwojowi takich obszarów jak:
-pomysły, argumenty i ogólny sens wypowiedzi
- organizacja i konstrukcja zdań
- użyte słownictwo
- gramatyka
- pewność siebie
Bonus
Jeśli chcecie osiągnąć maksimum korzyści płynącej z synergii pisania i mówienia po angielsku, napisany przez siebie tekst przeczytajcie na głos i nagrajcie na dyktafonie (dziś każdy telefon jest w niego wyposażony, wiec bez wymówek:) Pozwoli Wam to lepiej zarejestrować Wasz styl, wyczuć ewentualne niedociągnięcia i co najważniejsze, udoskonalić płynność Waszych wypowiedzi, gdyż łatwiej zapamiętujemy i utrwalamy coś, co sami stworzyliśmy.
Na imię mam Ela. Dziękuję❤️
Dzień dobry. Właśnie trafiłam na Twój kanał na YT i na ten blog. Jestem zachwycona. Dziękuję za Twoją pracę. Chętnie z niej skorzystam, mam nadzieję, że w przyszłości dużo bardziej zaawansowany sposób. Poprzyglądam się, posłucham, poczytam i odezwę się..
Właśnie.... Poczytam - trochę w ramach podziękowań chciałabym zwrócić Ci uwagę, że wielkie litery i pogrubienia należy stosować bardzo oszczędnie. Tekst napisany w ten sposób jest paradoksalnie bardzo nieczytelny. Pogrubiać należy pojedyncze, ważne słowa, krótkie frazy, ale nie cały tekst, bo to przynosi odwrotny skutek. Tak mówią zasady składu komputerowego... Przyjmij proszę życzliwie tę uwagę bo naprawdę jestem zauroczona Twoją pracą i Twoją metodyką przekazywania wiedzy. Dziękuję.
Z pozdrowieniami Ela Pawlak