top of page
Search
Writer's picturewwwalczak

Jak budować nawyki?

Prawda jest taka, że wszyscy jesteśmy niewolnikami naszych nawyków i to właśnie one uwarunkowują to, kim jesteśmy i jak wygląda nasze życie. Nawyki mogą być dobre lub złe, co oznacza, że jeśli nad nimi popracujemy, to będą one działać na naszą korzyść. Za chwilę dowiesz się, jak umiejętność wyrabiania nawyków przekłada się na Twoje umiejętności językowe.



Najpierw jednak, zastanówmy się czym tak naprawdę jest nawyk. Otóż, nasze mózgi są zaprogramowany tak, aby zużywać jak najmniej energii i iść po najmniejszej linii oporu. Dlatego właśnie, pewne czynności mogą być zautomatyzowane, tak aby robić je odruchowo i nie tracić na nie wysiłku. Jeśli masz prawo jazdy, to zapewne pamiętasz, jakie wymagające były pierwsze godziny za kierownicą: pełna koncentracja na synchronizacji sprzęgła i zmiany biegów, wyczucie pedału gazu, sprawdzanie lusterek, obserwacja pieszych i tak dalej. Jak czujesz się za kierownicą teraz? Jestem, pewien, że wszystkie te czynności zostały zautomatyzowane i możesz je wykonywać praktycznie odruchowo, oszczędzając energię i prawie nieświadomie (choć obserwując niektórych kierowców mam wrażenie, że całkowicie wyłączają swoje mózgi:)



Jak zatem budować pozytywne nawyki?

Badania donoszą, że aby zbudować nawyk potrzeba około dwóch miesięcy. Oczywiście, każdy jest inny i może to trwać dłużej lub krócej, ale mniej więcej tyle powinniśmy starać się konsekwentnie powtarzać czynności, które mają stać się nawykiem.


Nawykami rządzi pewien mechanizm nazwany pętlą nawyku. Chodzi o to, że za każdym razem, gdy nasz mózg otrzyma pewien ‘wyzwalacz’ lub bodziec, uruchamia zaprogramowaną procedurę, by otrzymać nagrodę. Jeżeli jakaś czynność powtarzana regularnie będzie generować jakąś nagrodę, nasz mózg automatyzuje tą czynność jako nawyk.

(Przykładem może być ochota na papierosa lub coś słodkiego w obliczu stresu)


Jak przełożyć to na naukę angielskiego?


Po pierwsze, określ swoje wyzwalacze, czyli co będzie przypominać Ci o wykonaniu czynności


- Zeszyt z notatkami na szafce nocnej
- karteczka przyklejona do monitora
- Komunikat na ekranie swojego telefonu

Następnie, należy zdefiniować co dokładnie ma być Twoim nawykiem. Np.


- Nauka 10 słówek dziennie
- Opanowanie jakiegoś zagadnienia gramatycznego
- Przeczytanie jednego artykułu po angielsku
- Obejrzenie jakiegoś anglojęzycznego tutorialu lub innego filmiku na youTube
- lub po prostu 20 minutowa sesja przeznaczona na dowolne ćwiczenia

Kolejnym krokiem jest ustalenie, kiedy czynność będzie wykonywana. Tutaj ważne są konkrety. Np:


- 15 minut po przebudzeniu
- po kolacji
- godzinę po przyjściu z pracy/szkoły
- przed snem

Pamiętaj o nagrodzie.

Po zakończonej aktywności, pomyśl o satysfakcji, jaką daje Ci regularna praca nad sobą, wyobraź sobie siebie, jak płynnie posługujesz się angieslkim oraz, jak z każdym nauczonym słówkiem stajesz się bogatszy/a.

Jeśli sama świadomość wygranej nad samym sobą, to dla Ciebie za mało, pozwól sobie na coś, co sprawi Ci przyjemność.


 

Podsumowując, charakter buduje się na drodze nawyków i to one stanowią kim jesteśmy i co osiągamy. Raz wytworzony nawyk może stać się wyzwalaczem kolejnego i w taki właśnie sposób ludzie tworzą swoje poranne lub wieczorne rytuały składające się z wielu czynności. Im więcej dobrych nawyków posiadasz, tym łatwiej tworzysz nowe. Warto zatem na początek nabyć kilka prostych nawyków – wzmocnisz w ten sposób motywację i podniesiesz swoje możliwości!

421 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page